Το “Green out of the Box” έριξε αυλαία με το 1ο ΓΕΛ Πτολεμαϊδας!

Στις 12/03/2024, το “πράσινο κουτί” υπό τη συνοδεία μελών της ομάδας έργου της GO Alive ταξίδεψε στο 10ο και τελευταίο προορισμό του, στο 1ο ΓΕΛ Πτολεμαϊδας. Κατά τη διαδικτυακή τελετή παράδοσης του κουτιού, μια ομάδα μαθητών, μαθητριών και εκπαιδευτικών του Μουσικού σχολείου Σιάτιστας παρουσίασε τα αποτελέσματα της πρόκλησης που ανέλαβαν,η οποία περιλάμβανε τη δημιουργία μουσικών οργάνων από ανακυκλώσιμα υλικά. Με αυτό τον τρόπο, σκεπτόμενοι το περιβαλλοντικό τους αποτύπωμα, οι μαθητές και μαθήτριες του Μουσικού σχολείου Σιάτιστας παρέδωσαν τη σκυτάλη στους μαθητές και μαθήτριες του 1ου ΓΕΛ Πτολεμαϊδας.

Την τελετή παράδοσης ακολούθησαν διαδραστικές εκπαιδεύσεις βασισμένες στο GreenComp τόσο στους μαθητές και μαθήτριες όσο και στους εκπαιδευτικούς του 1ου ΓΕΛ Πτολεμαΐδας, από μέλη της ομαδας εργου της GO Alive. Ειδικότερα, οι μαθητές και μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να παίξουν ένα διαδραστικό ομαδικό παιχνίδι “Mission Possible” , όπου τους δόθηκαν κάποιες “πράσινες” εργασίες και είχαν 40 λεπτά για να βρουν λύση σε αυτές. Ενώ, οι εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν το ευρωπαϊκό πλαίσιο δεξιοτήτων GreenComp και πώς μπορεί να αξιοποιηθεί μέσω του εκπαιδευτικού συστήματος.

Η πρόκληση για το 1ο ΓΕΛ Πτολεμαϊδας ήταν η δημιουργία ενός κήπου στο σχολικό τους περιβάλλον. Οι οδηγίες από τους μαθητές του Μουσικού σχολείου Σιάτιστας που σκέφτηκαν την πρόκληση περιελάμβαναν τα εξής:

“Στο πλαίσιο του προγράμματος «Green Out of the Box» και της πρωτοβουλίας μας να ενισχύσουμε την περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση, σας προτείνουμε τη δημιουργία ενός κήπου στο σχολείο σας. Σε όλη τη διάρκεια της εργασίας να βγάζετε φωτογραφίες ώστε να φαίνεται η εξέλιξη της δράσης σας.

Μέσα σε μία εβδομάδα και με την υποστήριξη των εκπαιδευτικών τους, οι μαθητές του 1ου ΓΕΛ Πτολεμαϊδας ανταποκρίθηκαν επιτυχώς στην πρόκληση, δημιουργώντας έναν όμορφο κήπο στο σχολικό τους περιβάλλον.

Το “Green out of the Box” ολοκλήρωσε το “πράσινο” ταξίδι του, προωθώντας την εκπαίδευση για τη βιωσιμότητα και τη δια βίου μάθηση σε εκπαιδευτικούς και μαθητές σε όλη την περιφερειακή ενότητα Κοζάνης, παρακινώντας τους να σκεφτούν “έξω από το κουτί” (think out of of the box). Η επιτυχία του έργου υπογραμμίζει τη σημασία της ενδυνάμωσης των μαθητών ώστε να γίνουν φορείς αλλαγής στην οικοδόμηση ενός πιο βιώσιμου και ανθεκτικού κόσμου!

Βρείτε περισσότερες πληροφορίες για την πρωτοβουλία μας και την πορεία του Κουτιού στη σελίδα του σχεδίου: https://goalive.eu/green-out-of-the-box/

ενδεικτικές φωτογραφίες μπορείτε να βρείτε στην πηγή του άρθρου , εδώ.